|
HARMADIK FEJEZET
2011.12.21. 15:28
Idegeim pattansig feszltek, mg visszatrtem az apartmanba, mely az egyik meredeken emelked mellkutcban helyezkedett el. Csak akkor higgadtam le egy kicsit, miutn kiltem az erklyre s megittam egy pohr srt. Csendes krnyken laktam, gy a futca nyzsg zaja tompn hatolt el hozzm. A stten hmplyg tenger tloldaln a szrazfld egyb teleplseinek fnyei vibrltak. Kiss kzelebb az aprcska Koroniszi sziget egyetlen templomnak keresztje ragyogott kken, akr egy rgtnztt vilgttorony.
Ebben a percben szvesen visszatrtem volna londoni laksomba, lvezve Tom nev macskm trsasgt, akit egyik bartomra bztam tvolltemben. Vgl sszeszedtem magam, s nekilttam elolvasni a naplt. Meglep mdon nem Luc Sicardrl szlt, hanem az apjnak, Francois Sicardnak lettjt taglalta.
Francois Sicard Prizsban szletett, egy kzepesen jmd csaldban. Anyjt korn elvesztette s apja az alkohol rabsgba kerlt, gy a fi knytelen volt munkt keresni. Az egyik nyomdban helyezkedett el segdknt, m szabadidejben a festsnek szentelte idejt. Gyakran rajzolgatott az utckon is pnzrt. Idvel egy mvszet prtol jtev felfedezte tehetsgt s tantt keresett a szmra, hogy kpezze. Ezalatt desapja lassan hallra itta magt.
Az ifj Francois hamar nllsodott. Tantja kezei alatt igazi mvssz cseperedett, s az egyik galria ki is lltotta festmnyt. Huszonhat ves korig szernyen lt annak ellenre, hogy megrklte a csaldi vagyont, de nem herdlta el a pnzt. Egy kvzban megismerkedett leend felesgvel, Patricia Laroche-al. Egy v mlva sszehzasodtak, s utazni kezdtek. A festt klnsen Grgorszg mediterrn hangulata s trtnelmi emlkei bvltk el.
Tehetsge ellenre nem vlt hress, amit csak bonyoltott nehz termszete is. Felesgn kvl nem sok emberrel tudott j viszonyt kialaktani, ami minden bizonnyal nehz gyermekkornak kvetkezmnye volt. Harminc vesen ttrst rt el, s szmos kpt megvettk. Mg az jsgok is rtak az esetrl, mivel kt angol lord s egy nmet gyvd szerezte meg ket, nem kevs pnzt ldozva rjuk.
Francois boldogsgt, azonban bernykolta felesge betegsge, akit szinte minden msodik hnapban heves lz dnttt le a lbrl. Az orvosok nem tudtk az okt, s a gygyszerek csak enyhtettk a tneteket. A n gyenglt s lesovnyodott idvel. Hrom vig kzdtt a krral, majd egy szi napon vgleg lehunyta szemt. Frje bnatban az alkoholhoz nylt, akrcsak nhai apja, s is a rabjv vlt.
Kevs barttal rendelkezett, akik hiba prbltk visszaterelni az egszsges letmd fel. Mg egyetlen fia, az tves Luc jelenlte sem tudta jobb beltsra brni. A gyermeket Francois unokatestvre vette gondozsba, miutn a fest alkalmatlann vlt a nevelsre. Vgl mindenkitl elhideglt, s mr a kpeit sem lltottk ki a galrikban.
Vgs remnyknt eladta hzt s Grgorszgba kltztt, Hydra szigetre, mely kulturlis s mvszcentrumknt vlt ismertt az idk sorn. A frfi a vrostl hrom kilomterre ptett otthont magnak. A tengeri leveg s a vendgszeret lakosok hatsra sikerlt megbklnie magval, s nehezen, de lassan leszokott az italrl. Ekkor jra alkotni kezdett, mikzben tvirat formjban felvette a kapcsolatot fival s az unokatestvrvel. A szigeten szmos festmnyt ksztett, melyeket tbb galria is megvett szerte Eurpban, s nmelyik Amerikba is eljutott.
Csakhogy a hrnv, melynek egykor kszbn llt, mr soha nem rte el jra. Fival ugyan kialaktott egy elfogadhat kapcsolatot, de a szakadk, ami elvlasztotta ket tovbbra is megmaradt. Egy nyri jszakn, aztn megtrtnt a baj. A mindssze hatvanves Francois, aki lltlag imdott szivarozni, elaludt az gyban s a szivartl lngra lobbant a leped. Az egsz plet porig gett. A fest maradvnyait csaldja hazaszlltatta, s emlke lassan feledsbe merlt a szigeten. Hydrn ksztett mvei szintn a lngok martalkv vltak, de a szbeszd szerint egy alkots tllte a tzvszt.
A napl itt vget rt. Elgondolkozva ltem, bmulva a stt tengert. Bergman szerint a naplbl tudni fogom, hogy mi ez az egsz, de csak tallgathattam. Jobb hjn ismt tlapoztam a knyvecskt. Ekkor az egyik lap aljn egy apr bets feliratra bukkantam. Nehz volt kiolvasni, de vgl sikerrel jrtam: „A gyztes Hraklsz (1991 – Francois Sicard/Giannisz Pavlisz, Hydra).”
Immr rjttem, mirl is lehet sz. A gyztes Hraklsz valsznleg Francois utols festmnye, mely nem pusztult el a tzben. Luc Sicard rjtt s arra is, hogy kinl lehet, vagy ki tudhat rla valamit. Sajnos mr nem volt ideje utnajrni a dolgoknak, akrcsak lnya, aki osztozott sorsban. Bergman professzor ugyancsak eltvozott az lk sorbl. gy tnt, n maradtam az utols, aki fnyt derthet a titokra.
Kszen lltam teljesteni a feladatot. Nem holmi bszkesgbl vagy vakmer kalandvgybl. Pusztn az igazsg irnti elktelezettsgembl kifolylag. Ezen kvl tartoztam ennyivel a Sicard csald emlknek.
| |